

Így juthat ide
Szilvásvárad 345 méterre a tengerszint felett, a Bükk hegység nyugati oldalán terül el Egertől északra, a várostól 30 km távolságra. Vasúttal Eger és Putnok irányából érjük el, a vasútállomástól negyed óra gyaloglással. Autóval délről Egerből, észak felől Ózdról és Kazincbarcikáról vezet ide országút. Aki távolsági busszal utazna a Szalajka-völgyi megállónál leszállva jut a völgybejárathoz. Ez Eger felől a második, Ózd és Kazincbarcika felől a harmadik buszmegálló. Szilvásváradon és a Szalajka-völgyben gyalogosan, kerékpárral, vagy lovaskocsikázva érdemes közlekedni.
Faluprogram
A falu közepén a gyönyörű kastélykertben hatalmas, öreg gesztenyefák szegélyezik a kocsiutat, ahol egykor lipicai fogatokon közlekedtek a grófok. Ebből az idillből mára csak a grófok hiányoznak, minden egyéb ma is látható. A laza sétálós, "faluprogramok" közül így elsőként a Lovas Múzeumot ajánljuk, ahol a híres lipicai lovakról tudunk meg sok érdekességet. Az Orbánház a térség népi építészetének szép példája, a sok épen maradt parasztházak egyike, amelyben ma állandó néprajzi tárlat működik.
Kirándulás a Szalajka-völgyben
Természetesen gyalogosan vagy kerékpárral ajánljuk ezt a nagyon könnyű túrát, ami a Fátyolvízesés utáni tisztásig széles betonúton halad, alig érezhető emelkedéssel. Mászós kaptatók, csak ez után az Istállóskői ősemberbarlanghoz vezető földúton várnak ránk, ahonnan az ásatások 35-40000 éves leleteket hoztak napvilágra. Persze, nehezen kihagyható a sűrű erdei úton vágott síneken közlekedő kisvasút, így kompromisszumként azt javasoljuk, lefelé vedd igénybe a nagytisztási végállomástól. A völgybejárattól elindulva hamarosan elérkezünk az Erdészeti Múzeum épületéhez, és a szabadtéri Erdei Múzeumhoz, ahol eredeti méretű maketteken ismerhetjük meg az egykori erdei munkások életét, a fakitermelés, szénégetés, vasgyártás egykoron használt eszközeit. Az út szinte végig a Szalajka patak mentén halad, sok-sok halastó társaságában, amelyben többféle pisztrángfaj él.